اصول تغذیه صحیح ماهیان آکواریومی:

 

حتی الامکان سعی نمایید تا از غذاهای با کیفیت از برندهای معتبر استفاده نمایید زیرا این غذاها دارای انواع مختلف و متنوعی هستند که برای گونه های مختلف ماهی ها تهیه و آماده شده اند بعلاوه اینکه شامل تمامی ترکیبات مورد نیاز بدن ماهیها برای سلامتی ، رشد و حفظ رنگ و درخشندگی بیشتر آنها می باشند.

برخی افراد معتقدند که مصرف اینگونه غذاها به دلیل قیمت گرانتر از نظر اقتصادی به صرفه نمی باشد و ترجیح می دهند تا از غذاهای فله ای و  ارزان قیمت استفاده نمایند.البته در میان اینگونه غذا ها نیز غذاهای مناسبی وجود دارد امادر اکثر موارد پس از مصرف طولانی مدت برخی از اینگونه غذاها ماهیها دچار بیحالی- اختلالات رشد-تنفس و رنگ می شوند و گاهی نیز در موارد حاد دچار لاغری مفرط و خمیدگی ستون مهره ها  می شوند که در اینحالت متاسفانه ماهی از بین می رود.

 

بطور کلی در تغذیه ی ماهیها همواره باید به یکسری نکات دقت شود:

۱-هرگز ماهیها را با یک یا ۲ نوع غذا ی یکنواخت برای مدت طولانی تغذیه ننمایید.اینکار باعث کاهش اشتهای ماهیها در دراز مدت می شود و به دنبال آن ضعیف شدن ماهیها  و فراهم شدن زمینه برای ابتلا ی ماهیها به انواع بیماریها فراهم می آید.

۲-سعی کنید حتی الامکان روزانه ۳ تا ۴ مرتبه به ماهیهایتان غذا دهید.مقدار غذا نیز باید به اندازه ای باشد که ماهیها ۱۰۰٪سیر نشوند.همواره اجازه دهید تا ماهیها کمی اشتها برای وعده ی بعدی داشته باشند.

۳-اما چگونه می توان فهمید که زمان غذا دادن به ماهیها فرا رسیده؟

کافی است تا یک برنامه ریزی ۳ یا ۴ وعده ای برای غذادهی به ماهیها داشته باشید .مثلا:۸ صبح-۱۲ ظهر-۴ بعد از ظهر و ۸ شب،پس از مدتی ماهیها به این روش عادت می نمایند و می بینید که با نزدیک شدن زمان غذادهی بیشتر به سطح آب می آیند و در محلی که همیشه از آنجا برای ماهیها غذا  می ریزید تجمع میکنند و یا با نزدیک شدن افراد به آکواریم از خود علائم گرسنگی که ذکر شد را نشان می دهند و کمی پر تحرک تر می شوند.در این هنگام با دقت و سر فرصت و بصورت کم کم غذا در اختیار شان قرار دهید به نحوی که غذاها به یکباره به کف آکواریم نروند و ماهیها فرصت نمایند تا تمامی غذاها را بگیرند.و پس از گذشت ۱ تا ۲ دقیقه دیگر غذایی در آکواریم دیده نشود.در اینصورت می توان مجددا مقداری غذا به آنها داد به گونه ای که تمام ماهیها موفق به دریافت غذا شوند.

۴-هرگز مقدار غذای یک وعده را به یکباره  با پیمانه در آب نریزید زیرا با این کار آکواریم به سرعت و طی چند روز کثیف می شود و آب آن کدر می شود و بو می گیرد.

۵-همواره بعد از روشن کردن چراغها در هنگام صبح اجازه دهید تا ماهیها طی مدت ۱۵ دقیقه فعالیت عادی خود را از سر گیرند، سپس به آنها غذا بدهید و آخرین وعده ی غذا یی را نیز ۲ ساعت قبل از خاموش کردن چراغها انجام دهید تا ماهیها فرصت داشته باشند تا طی فعالیت عادی غذایشان را هضم نمایند و با اینکار از بسیاری از بیماریهای گوارشی جلوگیری به عمل می آید.حتی بعضا دیده می شود که پس از غذادهی زیاد در آخرین وعده ی شب و بلافاصله خاموش کردن چراغهادر صبح روز بعد تعدادی از ماهیها با شکم باد کرده و دهان باز مرده اند که علت آن عدم هضم غذا توسط ماهیها بدلیل  خاموش کردن چراغها بلافاصله پس از غذادهی می باشد.

۶-همواره در جیره غذایی ماهیها از ۲ تا ۳ وعده غذای خشک و حداقل ۱ وعده غذای تازه ی منجمد مانند کرم خونی،دافنی و یا میگوی منجمد استفاده نمایید زیرا اینگونه غذاها نظم گوارشی و هضم غذا ها را تضمین می نماید.

۷-استفاده بیش از حد از غذاهای منجمد  به عنوان تنها غذای مصرفی ماهیان نیز توصیه نمی شود زیرا اینگونه غذاها اغلب حاوی درصد بالایی رطوبت و فیبر هستند ارزش غذایی بالایی ندارند در دراز مدت ممکن است سبب سوء تغذیه ی ماهیان شوند.پس اعتدال در استفاده ازین غذاها را رعایت نمایید به گونه ای که تعداد وعده های  استفاده از این گونه غذاها  روزانه از 1 وعده تجاوز نکند.

۸-ذائقه ماهیها با یکدیگر متفاوت است و هر گونه ای  غذای خاصی را دوست دارد پس از مخلوط کردن یا خرد و پودر کردن غذا با یکدیگر جدا خودداری نمایید زیرا اینکار سبب می شود تا طعم غذاها با یکدیگر مخلوط شود  و چه بسا برخی از ماهیها دیگر غذانخورند و به مرور دچار سوء تغذیه شوند.

۹-همواره سعی کنید تا از طیف وسیعی از فرمها و شکلهای غذاها استفاده نمایید تا تمامی ماهیان بتوانند از غذاها استفاده کنند.مثلا:برای ماهیانی که از سطح آب غذا دریافت می کنند از غذاهای  پولکی و کریسپ، برای ماهیان لایه های میانی از انواع غذاهای گرانولی و برای ماهیان کف زی از غذاهای سنگینتر مانند گرانولها و غذاهای قرصی شکل استفاده نمایید ،اینکار سبب می شود تا تمامی ماهیها به اندازه نیازشان از غذای مناسب بهره مند شوند و سالم وشاداب بمانند.

۱۰-و سخن آخر اینکه هر چه برای تغذیه ماهیها یتان هزینه نمایید ضرر نمی کنید زیرا ازسوی دیگر هزینه ی کمتری برای درمان بیماریها و خرید مجدد ماهی می نمایید بعلاوه اینکه ماهیهای سرحال و شاداب و درخشان تری خواهید داشت که بخوبی  رشد می کنند و حتی می توانند  تولید مثل کنند که این خود تجربه ای جالب و لذت بخش خواهد بود. 

اگر در مورد این مطلب نظر یا سوالی دارید در بخش نظرات ثبت نمایید.

 

بخش نظرات

قالب وردپرس
error: کپی برداری از مطالب سایت ممنوع است!!!
قالب وردپرس