خوش آمدید ، قیمت و موجودی تمامی محصولات بروز می باشد.

اصول تغذيه صحيح ماهيان آكواريومي:

 

حتي الامكان سعي نماييد تا از غذاهاي با كيفيت از برندهای معتبر استفاده نماييد زيرا اين غذاها داراي انواع مختلف و متنوعي هستند كه براي گونه هاي مختلف ماهي ها تهيه و آماده شده اند بعلاوه اينكه شامل تمامي تركيبات مورد نياز بدن ماهيها براي سلامتي ، رشد و حفظ رنگ و درخشندگي بيشتر آنها مي باشند.

برخي افراد معتقدند كه مصرف اينگونه غذاها به دليل قيمت گرانتر از نظر اقتصادي به صرفه نمي باشد و ترجيح مي دهند تا از غذاهاي فله اي و  ارزان قیمت استفاده نمايند.البته در ميان اينگونه غذا ها نيز غذاهاي مناسبي وجود دارد امادر اكثر موارد پس از مصرف طولاني مدت برخي از اينگونه غذاها ماهيها دچار بيحالي- اختلالات رشد-تنفس و رنگ مي شوند و گاهي نيز در موارد حاد دچار لاغري مفرط و خميدگي ستون مهره ها  مي شوند كه در اينحالت متاسفانه ماهي از بين مي رود.

 

بطور كلي در تغذيه ي ماهيها همواره بايد به يكسري نكات دقت شود:

۱-هرگز ماهيها را با يك يا ۲ نوع غذا ي يكنواخت براي مدت طولاني تغذيه ننماييد.اينكار باعث كاهش اشتهاي ماهيها در دراز مدت مي شود و به دنبال آن ضعيف شدن ماهيها  و فراهم شدن زمينه براي ابتلا ي ماهيها به انواع بيماريها فراهم مي آيد.

۲-سعي كنيد حتي الامكان روزانه ۳ تا ۴ مرتبه به ماهيهايتان غذا دهيد.مقدار غذا نيز بايد به اندازه اي باشد كه ماهيها ۱۰۰٪سير نشوند.همواره اجازه دهيد تا ماهيها كمي اشتها براي وعده ي بعدي داشته باشند.

۳-اما چگونه مي توان فهميد كه زمان غذا دادن به ماهيها فرا رسيده؟

كافي است تا يك برنامه ريزي ۳ يا ۴ وعده اي براي غذادهي به ماهيها داشته باشيد .مثلا:۸ صبح-۱۲ ظهر-۴ بعد از ظهر و ۸ شب،پس از مدتي ماهيها به اين روش عادت مي نمايند و مي بينيد كه با نزديك شدن زمان غذادهي بيشتر به سطح آب مي آيند و در محلي كه هميشه از آنجا براي ماهيها غذا  مي ريزيد تجمع ميكنند و يا با نزديك شدن افراد به آكواريم از خود علائم گرسنگي كه ذكر شد را نشان مي دهند و كمي پر تحرك تر مي شوند.در اين هنگام با دقت و سر فرصت و بصورت كم كم غذا در اختيار شان قرار دهيد به نحوي كه غذاها به يكباره به كف آكواريم نروند و ماهيها فرصت نمايند تا تمامي غذاها را بگيرند.و پس از گذشت ۱ تا ۲ دقيقه ديگر غذايي در آكواريم ديده نشود.در اينصورت مي توان مجددا مقداري غذا به آنها داد به گونه اي كه تمام ماهيها موفق به دريافت غذا شوند.

۴-هرگز مقدار غذاي يك وعده را به يكباره  با پيمانه در آب نريزيد زيرا با اين كار آكواريم به سرعت و طي چند روز كثيف مي شود و آب آن كدر مي شود و بو مي گيرد.

۵-همواره بعد از روشن كردن چراغها در هنگام صبح اجازه دهيد تا ماهيها طي مدت ۱۵ دقيقه فعاليت عادي خود را از سر گيرند، سپس به آنها غذا بدهيد و آخرين وعده ي غذا يي را نيز ۲ ساعت قبل از خاموش كردن چراغها انجام دهيد تا ماهيها فرصت داشته باشند تا طي فعاليت عادي غذايشان را هضم نمايند و با اينكار از بسياري از بيماريهاي گوارشي جلوگيري به عمل مي آيد.حتي بعضا ديده مي شود كه پس از غذادهي زياد در آخرين وعده ي شب و بلافاصله خاموش كردن چراغهادر صبح روز بعد تعدادي از ماهيها با شكم باد كرده و دهان باز مرده اند كه علت آن عدم هضم غذا توسط ماهيها بدليل  خاموش كردن چراغها بلافاصله پس از غذادهي مي باشد.

۶-همواره در جيره غذايي ماهيها از ۲ تا ۳ وعده غذاي خشك و حداقل ۱ وعده غذاي تازه ي منجمد مانند كرم خوني،دافني و يا ميگوي منجمد استفاده نماييد زيرا اينگونه غذاها نظم گوارشي و هضم غذا ها را تضمين مي نمايد.

۷-استفاده بيش از حد از غذاهاي منجمد  به عنوان تنها غذاي مصرفي ماهيان نيز توصيه نمي شود زيرا اينگونه غذاها اغلب حاوي درصد بالايي رطوبت و فيبر هستند ارزش غذايي بالايي ندارند در دراز مدت ممكن است سبب سوء تغذيه ي ماهيان شوند.پس اعتدال در استفاده ازين غذاها را رعايت نماييد به گونه اي كه تعداد وعده هاي  استفاده از اين گونه غذاها  روزانه از 1 وعده تجاوز نكند.

۸-ذائقه ماهيها با يكديگر متفاوت است و هر گونه اي  غذاي خاصي را دوست دارد پس از مخلوط كردن يا خرد و پودر كردن غذا با يكديگر جدا خودداري نماييد زيرا اينكار سبب مي شود تا طعم غذاها با يكديگر مخلوط شود  و چه بسا برخي از ماهيها ديگر غذانخورند و به مرور دچار سوء تغذيه شوند.

۹-همواره سعي كنيد تا از طيف وسيعي از فرمها و شكلهاي غذاها استفاده نماييد تا تمامي ماهيان بتوانند از غذاها استفاده كنند.مثلا:براي ماهياني كه از سطح آب غذا دريافت مي كنند از غذاهاي  پولكي و کریسپ، براي ماهيان لايه هاي مياني از انواع غذاهاي گرانولي و براي ماهيان كف زي از غذاهاي سنگينتر مانند گرانولها و غذاهاي قرصي شكل استفاده نماييد ،اينكار سبب مي شود تا تمامي ماهيها به اندازه نيازشان از غذاي مناسب بهره مند شوند و سالم وشاداب بمانند.

۱۰-و سخن آخر اينكه هر چه براي تغذيه ماهيها يتان هزينه نماييد ضرر نمي كنيد زيرا ازسوي ديگر هزينه ي كمتري براي درمان بيماريها و خريد مجدد ماهي مي نماييد بعلاوه اينكه ماهيهاي سرحال و شاداب و درخشان تري خواهيد داشت كه بخوبي  رشد مي كنند و حتي مي توانند  توليد مثل كنند كه اين خود تجربه اي جالب و لذت بخش خواهد بود. 

اگر در مورد این مطلب نظر یا سوالی دارید در بخش نظرات ثبت نمایید.

 

۱۳۹۷-۵-۷ ۱۳:۵۳:۰۶ +۰۰:۰۰ مجله آکواریوم کالا|0 نظر

بخش نظرات

قالب وردپرس
error: کپی برداری از مطالب سایت ممنوع است!!!
قالب وردپرس